Výroční schůze Exotářů: do nového roku s třemi novými členy

Tři nové členy – Arnošta Solaře, Karla Hanuše a Martina Voborníka – přijala naše ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy na své první výroční schůzi, která se konala v sobotu 11. ledna 2020 v restauraci U koupaliště ve Smržově u Hradce Králové. Celkově tak má naše organizace již přes 20 členů a takřka všichni se výroční schůze osobně zúčastnili. Za Ústřední odbornou komisi chovatelů exotického ptactva Českého svazu chovatelů (ČSCH) nás přijel pozdravit Radomír Veselý, který nás seznámil s plánovanými novinkami v podobě nově zveřejněných standardů bodovaných ptáků, pravidel pro účast na světových šampionátech C.O.M., úpravách v číslování kroužků ČSCH či blížící se výstavě EXOTA Olomouc 2020.

Vzhledem k připomínkám členů k přesunu termínů některých schůzí ZO v roce 2020 na čtvrteční odpoledne proběhlo na výroční schůzi hlasování o změně těchto termínů na pátek nebo sobotu. Většina přítomných členů se vyslovila k pátečním termínům, a tak se květnová schůze ZO uskuteční v pátek 15. května 2020 a říjnová v pátek 16. října 2020. U dalších schůzí zůstává tradiční sobotní termín. Místem schůzí zůstává restaurace U koupaliště ve Smržově u Hradce Králové.

DOKUMENT: Zápis z 1. výroční schůze ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy (PDF, 137 kB)

Na začátek letošního roku uvažujeme o výjezdu do Nymburka, kde může jednatel ZO Jiří Stejskal domluvit návštěvu Postřižinského pivovaru. Při této příležitosti bychom navštívili i některé tamní chovatele exotického ptactva. Termín výjezdu ještě nebyl stanoven a bude záviset na počtu zájemců (exkurze do pivovaru se může uskutečnit pro skupinku cca 10 zájemců). Jan Potůček zopakoval návrh z předchozí členské schůze na letní výjezd za chovateli v Srbsku z facebookové skupiny „Papagaj – moj ljubimac“. Zájemci se mohou hlásit na březnové schůzi ZO.

Plánujeme výjezdy do Nymburka a Srbska

I na výroční schůzi jsme pokračovali v tradici představování chovů našich členů. Jan Potůček popovídal o chovu arů a loňském prvním úspěšném odchovu mláďat arů araraun pod rodiči. Aleš Flekač vzpomněl na svoje začátky s chovem australských papoušků, po nichž rozšířil svůj záběr i na alexandry a v posledních letech i na kakaduy havraní. Jaroslav Němec přiblížil svoje čtyřicetileté zkušenosti s chovem okrasných kachen, hus a labutí a pozval členy ZO k sobě na návštěvu.

Závěr loňského roku se nesl v duchu reprezentace našich členů na výstavách v zahraničí. Jiří Vojtěch, Tomáš Strachota a Josef Markytán bodovali na otevřeném Mistrovství Polska a pokračovali tak v úspěších, které započali na světovém šampionátu C.O.M. v holandském Zwolle a na otevřeném Mistrovství České republiky na výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem. Na závěr výroční schůze rozproudil Jiří Stejskal živou debatu na téma „Co všechno jste ochotni obětovat chovu ptáků?“.

Příští členská schůze ZO se uskuteční v sobotu 14. března 2020 od 14 hodin v restauraci U koupaliště ve Smržově. Hned po ní bude následovat další setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškami o chovu exotického ptactva.