Jaká byla exotářská sekce na celostátní výstavě Chovatel 2023?

Polovina listopadu je tradiční termín celostátní výstavy Chovatel, kterou v pátek 17. a sobotu 18. listopadu na Výstavišti Lysá nad Labem pořádal Český svaz chovatelů. Letos už potřetí za sebou nabídla tato akce kromě celostátních výstav králíků, holubů a drůbeže také silnou exotářskou sekci, kterou opět připravila specializovaná ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Nacházela se v pavilonu A1 (snížené přízemí hlavní budovy výstaviště), kde zabrala přibližně čtvrtinu plochy. V 87 klecích a voliérách bylo k vidění 31 druhů papoušků a drobných exotů, včetně bodované sekce, již obsadilo 64 ptáků. Nebodovanou část exotářské sekce vyzdobili východočeští Exotáři větvemi bambusu a okrasnými travinami a rozhodně se bylo na co dívat.

Nechyběli arové, kakaduové ani žakové

Hlavní část expozice tvořily kostkové voliéry, z nich největší obsahovala různé mutace alexandrů malých od chovatele Jaroslava Votavy. Stejné ptáky mohli vidět i návštěvníci výstavy EXOTIKA 2023, která se rovněž konala na Výstavišti Lysá nad Labem a i tam byli tito alexandři na prodej. Z nabízených mutací šlo především o straky a štěpitelné na straky. Velkou voliéru pak po stranách doplnily o něco menší voliérky s alexandry velkými od Jiřího Macha z Přelouče, roselami pestrými od Jana Holana, ary horskými od Jiřího Stejskala, kakaduy šalamounskými od Františka Rérycha a ary araraunami od Jana Potůčka. Tuto šestici voliér doplnila řada větších klecí, které se táhly podél stěny pavilonu až ke stánku Ústřední odborné komise chovatelů exotického a okrasného ptactva Českého svazu chovatelů.

Nejblíž k stánku, u modrého propagačního banneru Exotářů, byly klece s barevnými andulkami, mezi nimiž nechyběla ani jedna „helikoptéra“ alias japan hagamoro, dále mutační agapornisové růžohrdlí a rovněž mutační mníšci šedí, které na výstavu zapůjčil František Rulík ze Slatiňan. Následovaly opět mutační korely chocholaté od Jiřího Macha z Přelouče, papoušci senegalští od jeho jmenovce z Hradce Králové, amadiny diamantové od Martina Šimona a pyrury zelenolící a aratingy sluneční od Pavla Dobiáše. Žaky velké vystavoval František Rérych a návštěvníci si na ně museli dát pozor, protože ptáci byli sice krotcí, ale pokud je odvážlivec přes pletivo podrbal, riskoval pořádný štípanec. Za žaky následovaly klece s amazónky modrohlavými a šupinkovými od přeloučského Jiřího Macha.

V bodované sekci bylo 64 ptáků

Stejný chovatel na výstavu zapůjčil i pár papoušků žlutokřídlých, rosel žlutolících, mutačních papoušků zpěvavých a barnardů zelených. Jan Holan vystavil mladý pár papoušků nádherných a dále byli v řadě klecí vidět i alexandři rudohlaví a rýžovníci šedí. Celkem 64 bodovacích klecí obsadili výstavní ptáci, konkrétně pak barevné andulky, agapornisové růžohrdlí a fišeri, zebřičky pestré, hýli obecní a mexičtí, holoubci diamantoví, zvonci zelení a stehlíci obecní. Bodované ptáky posuzoval Josef Markytán a ocenění získali opeřenci v pěti kategoriích. U barevných andulek získali první tři místa ptáci od pardubické chovatelky Marie Foltýnové, u agapornisů fišeri obsadil rovněž všechna tři první místa Karel Novák, u zebřiček a zvonků obdržel první tři ocenění Jan Makyňa, který získal také první místo v kategorii holoubků diamantových. U hýlů, stehlíků a agapornisů růžohrdlých se ocenění neudělovala.

Část vystavovaných ptáků bylo prodejných, a to i v sekci bodovaných exotů. Na stánku Ústřední odborné komise chovatelů exotického a okrasného ptactva ČSCH bylo také možné podepisovat protest proti vzniku celoevropských pozitivních seznamů zvířat a zakoupit katalog vystavených exotických ptáků (oficiální katalog výstavy Chovatel 2023 tyto informace neobsahoval). V exotářské sekci výstavy bylo možné navštívit také stánek Zooparku Nehvizdy a Ústřední odborné komise zpěvných kanárů ČSCH, a byl zde také výběh s velkou suchozemskou želvou. Výstava Chovatel byla pouze dvoudenní, konala se v pátek a v sobotu. Součástí akce bylo i mistrovství České republiky v chovu drobného zvířectva, včetně speciální expozice morčat, potkanů a ježků.

 

Jan Potůček

ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy