Exotáři navštívili Welt Fogl Park Walsrode a ZOO Lipsko

Welt vogel Park Walsrode a ZOO Lipsko se stalo cílem dalšího výletu Exotářů. Co jsme si naplánovali, to jsme uskutečnili. I přes stále se zvyšující ceny za autobusovou dopravu, vyrazili Exotáři ve dnech 3. až 5. června 2022 na další poznávací zájezd. Ceny od hromadných dopravců byly vysoké, tak jsme našli jiné řešení. Vypůjčili jsme tři malé dodávky, k tomu přidali jeden osobák a 28 zájemců vyrazilo směr Walsrode.

Ačkoliv naše výlety po chovatelích a výstavách bývají pouze pro členy Exotářů, tentokrát jsme pozvali manželky i členy jiných organizací ČSCH. Netlačili jsme na pilu a neplánovali společnou cestu tam, ani zpět. Proto mohla jedna dodávka s osmi cestujícími vyrazit již v pátek s tím, že jízdu přeruší v Magdeburgu a večerní procházkou po městě si zpříjemní závěr dne. Byli jsme překvapeni , jak málo vody v Labi doteklo z Ústí n./L. do Magdeburgu. Mělčina, nebo napůl vyschlé dno se zelenalo vzrostlou trávou. Nábřeží plné hospůdek, kaváren a stánků lákalo k posezení. Neodolali jsme a ochutnali místní vínečko. Morava je Morava. Na dvoře hotelu bylo příjemné posezení a tak přišlo na řadu naše spolkové osvěžení Tulamorkou.

Walsrode a hra na schovávanou s opeřenci

Ráno v 6,30 budíček a v 7 hod. odjezd směr Walsrode. Otvírají v 9,00 a my jsme byli, již v plném počtu, mezi prvními návštěvníky. Do Welt vogel Parku je nejlépe jezdit v době kdy kvetou azalky a rododendrony, těch je v celém parku stovky. Bohužel jsme se o 14 dní opozdili, azalky už odkvetly, ale rododendrony stále tvrdily muziku a zářily všemi barvami. Kdo byl v tomto parku před pár lety, tak si pamatoval původní vybavení voliér, dvě bidla, na zemi kačírek, nebo písek a dost. Na ptáky bylo krásně vidět. V letech 2018-20 přišla do parku perestrojka, voliéry se osadily různou zelení, která se patřičně rozrostla a začala hra na schovávanou. Návštěvníku, zvědavče, najdi si nás. A tak se nezřídka stávalo, že jsme se někam vraceli několikrát a ptáci se vždy schovali. Někteří se naopak předváděli v plné kráse. Nejvíc čápi, kteří hnízdili na volno na zemi a jeden metr za nizoučkým plůtkem krmili mladé, doslova obleženi návštěvníky.

Kdo byl v tomto parku, tak ví, že jsou zde k vidění vodní ptáci, křepelky, bažanti, hoka, papoušci, zoborožci, tukani a dravci, včetně toho největšího, kondora. Relativní novinkou byli maličcí kolibříci. Vidět na vlastní oči, jak ten prcek saje za letu, je nádhera. Velkou atrakcí je v parku ukázka volnoletectví. Vystřídali se sovy, orli i hejno papoušků. Všichni přelétávali sedícím návštěvníkům těsně nad hlavami. Ovšem největší peckou byl na závěr let kondora s rozpětím křídel tři metry, kterého vypustili z plošiny nad restaurací vzdálené několik set metrů. Blížila se pátá hodina a s ní i odjezd do Magdeburgu do hotelu. Následovala družba na hotelovém dvorku a po otočení dnem vzhůru poslední láhve hurá do pelechu.

Naprosté ohromení ze Zoo Lipsko

Ráno opět ten strašný budíček v 6,30 a v 7,00 odjezd do ZOO Lipsko. Čekalo nás veliké překvapení, a kdo jste tam nebyl, tak rychle přeplánujte dovolenou. Obrovský tropický pavilón, ve kterém teče řeka a plují po ní lodě plné vykulených návštěvníků, v korunách palem jsou lávky, ze kterých můžete sledovat dění dole i studovat exotické rostliny s krásnými květy v korunách, a všude kolem létá ptactvo a lezou ještěrky. Dole se na pláži povaluje tapír a nad ním se pohupují opičky. Myslím, že každému návštěvníkovi tato scenérie vyrazí dech. Nebyli jsme výjimkou. A pak přijdou výběhy. Opice se honí na ploše fotbalového hřiště, žirafy společně se zebrami a pštrosy mají krásně vymodelovaný prostor asi 200x50m. Když sedíte v patře restaurace na terase, projde kolem žirafa a zkontroluje co dobrého máte na stole. To prostě musíte vidět.

Jedno slabé místo jsme ale našli. Papoušci evidentně nejsou prioritou této ZOO. A tak nám alespoň udělali radost loriové, kteří při puštěné sprše váleli sudy v mokré trávě a chovali se jako malé děti. A jak jsme vyhodnotili zájezd? To se doufám dozvíte z komentářů účastníků.