Tři nové členy přijala naše ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy na své první členské schůzi po pandemii koronaviru, která se konala v sobotu 13. června v restauraci U koupaliště ve Smržově u Hradce Králové. Jde o Františka Rérycha, Alenu Machovou a Jaroslava Votavu. Celkově tak naše členská základna čítá již přes 20 členů a dosud na každé ze schůzí se nám podařilo naše řady rozšířit.
Červnová schůze měla velmi hojnou účast, a to i přes to, že jsme museli opět přesunout plánované setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškou Čestmíra Drozdka, které mělo na schůzi navazovat. Pro účastníky bylo ale jistě zajímavé další kolo seznamování s chovy našich členů, které tentokrát představovali Jan Makyňa, Jan Holan a Josef Černý. První jmenovaný patří mezi významné chovatele drobných exotů, zejména pak výstavních zebřiček. Jejich chovu se věnuje 20 let, z toho posledních 12 let je i vystavuje. Mezi jeho další specializaci patří chov hylů mexických a obecných a věnuje se také chovu holoubků diamantových.
Specialistou je i další náš člen Jan Holan. Chovu papoušků se věnuje již od roku 1986, kdy začínal s andulkami a agapornisy. Po základní vojenské službě začal chovat australské papoušky a od roku 1998 se specializuje na lorie. Zpočátku výhradně na poddruhy loriho mnohobarvého, jichž měl nejvíce v České republice a později i na další druhy loriů. Kromě nich chová i mutační alexandry malé a papoušky kouřové.
Josef Černý se chovatelstvím zabývá od 70. let, později se společně s otcem zaměřil na větší druhy papoušků. Začínali s kakaduy růžovými, které si pořídili společně s Janem Nedělníkem. Po revoluci v 90. letech získal kakaduy inka, u nichž se mu podařil první odchov po 10 letech. Následovali kakaduové molučtí, arové horští (1996), červenouší a arakangy. V roce 1998 si dovezl z USA dva páry arů zelených a v roce 2004 se mu podařil jejich český prvoodchov. V letech 2000 a 2002 si dovezl ary hyacintové, které se mu daří od roku 2009 každoročně odchovávat. V roce 2008 si dovezl i první kakaduy havraní poddruhu samueli, později i banksii banksii.
Vyjádřili jsme se k návrhu jednotných pravidel pro bodované výstavy
Předseda ZO Jiří Vojtěch navázal na představování členů promítáním videí a fotografií ze stavby svého nového chovného zařízení pro výstavní agapornisy růžohrdlé v Rozběřicích, kam se nedávno přestěhoval z Čibuzi. Ale to už jsme se začali zabývat asi nevážnějším bodem členské schůze, kterým byla diskuse o návrhu jednotných pravidel pro bodované výstavy exotického ptactva v České republice, který vyšel v červnovém čísle časopisu Nová EXOTA a za nímž stojí předseda Ústřední odborné komise chovatelů exotického a okrasného ptactva Českého svazu chovatelů Martin Kabát, předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) a manažer výstavy EXOTIKA Lysá nad Labem Ladislav Žoha a ředitel výstavy EXOTA Olomouc Jan Sojka.
K tomuto bodu je na naši schůzi přijel vyjádřit předseda KPEP Ladislav Žoha. Podle jeho slov je tento návrh, který určuje výstavy EXOTIKA Lysá nad Labem a EXOTA Olomouc za „národní“, na nichž je po roce bude střídat vyhlašování Mistra ČR v bodovaných ptácích, schválený členskou schůzí KPEP a případné změny může odsouhlasit už jen výbor KPEP, který k tomu má mandát od členské schůze. Definitivní verze jednotných pravidel ale vznikne až po odsouhlasení ze strany ČSCH. Mezi nejkontroverznější část pravidel patří zákaz konání veškerých bodovaných výstav ptáků dva týdny před EXOTOU Olomouc a EXOTIKOU Lysá nad Labem. Naše organizace navrhla tento bod zcela zrušit.
Dále jsme jednohlasně navrhli, aby se při hodnocení ptáků na národních výstavách, kde se bude volit Mistr ČR, postupovalo podle jednotných pravidel C.O.M., přičemž u klubových a dalších výstav by mohli organizátoři zvolit hodnocení podle vlastního uvážení. Také jsme odhlasovali návrh, aby otevření skupiny bodovaných ptáků na národní výstavě nebylo omezené účastí alespoň šesti bodovaných ptáků od tří chovatelů, neboť neobvyklé nebo málo vystavované mutace by neměly šanci získat titul Mistr ČR. Jsme také pro to, aby pořadatelé bodované výstavy mohli samostatně rozhodnout o výši klecného a nemuseli se řídit návrhem jednotných pravidel o klecném 60 korun za každého bodovaného ptáka.
Plné znění našeho stanoviska k jednotným pravidlům pro bodované výstavy exotů čtete v zápisu ze schůze.
Na červenec plánujeme další chovatelský výjezd
Na poměrně odbornou diskusi navázal jednatel naší ZO Jiří Stejskal tématem „Jak dostat ptáky do toku?“ zaměřeným především na otázku, zda máčet a klíčit zrninovou směs či nikoli. Na tuto otázku panují poměrně rozdílné názory, jak vyplynulo z bohaté diskuse a zkušeností našich členů. Jednoznačným doporučením vzešlým z této debaty je důležitost pravidelného proplachování máčeného a posléze klíčeného zrní tak, aby se v něm nemohla šířit plíseň.
Na úplný závěr jednatel ZO Jiří Stejskal informoval o plánované exkurzi do Postřižinského pivovaru v Nymburce, která by se měla uskutečnit 2. nebo 3. července. Před samotnou exkurzí by účastníci navštívili vybrané chovatele exotického ptactva na Nymbursku, například p. Antoše a p. Tuzara. Plánovaná je rovněž návštěva první soukromé zoologické zahrady v České republice, středočeské Zoo Chleby.