Rekordní účast na přednášce Čestmíra Drozdka

Takřka 90 účastníků zavítalo na 9. setkání chovatelů Severovýchodních Čech, jehož jediným bodem byla přednáška známého chovatele Čestmíra Drozdka.

Tak jsme se dočkali! Tuto přednášku jsme plánovali už půldruhého roku, ale opakovaně nám ji překazila pandemie koronaviru. A vypadalo to tak i letos na podzim, ale naštěstí očkování trochu posunulo nástup další vlny Covid-19 a k přednášce Čestmíra Drozdka skutečně došlo. Kvůli obrovskému zájmu jsme dokonce museli na poslední chvíli měnit místo konání. Původně domluvený sál v restauraci Pod Kunětickou horou totiž pojme pouze 60 lidí a nám se jich nahlásilo celkem 112! Díky Jiřímu Machovi se nám podařilo sehnat náhradní prostory ve Vlčí Habřině na Pardubicku, kam nakonec dorazilo takřka 90 účastníků – spolehlivě nejvíc za celou historii těchto akcí.

Účastníky setkání uvítal starosta Vlčí Habřiny:

Čestmír Drozdek přivezl spoustu zajímavých fotografií, ale hlavně kupu příhod ze svého chovu, který neustále rozšiřuje – nejnověji o exotické sovy. Pochlubil se, že se mu letos podařilo poprvé odchovat ary hyacintové od páru, který si pořídil od našeho člena Josefa Černého ze Sendražic. Hlavní specialitou Čestmíra Drozdka je ale chov zoborožců, na kterém spolupracuje i s pražskou zoologickou zahradou. A známý je také úspěšnými odchovy trichů orlích, které se mu podařilo rozmnožit jako prvnímu chovateli v České republice. Nejnověji se soustředí na kolekci velkých arů, konkrétně pak arů hyacintových, zelených, zelenokřídlých, arakang a červenouchých.

Zajímavé bylo povídání o chovu vln núbijských a pestrých, kterým Čestmír Drozdek připravil umělou stěnu s norami a dařilo se mu je odchovávat, ale později si přivezl ze zahraničí skupinu dalších vlh, které byly nemocné a celý chov mu postupně uhynul. V Českém Rudolci, kde se nachází ptačí park Čestmíra Drozdka, chovali také rajky, turaka, vousáky a další ptáky. „Neustále hledám něco nového, pořád se musím někam posouvat,“ vysvětloval Čestmír Drozdek, za kterým do Vlčí Habřiny přicestovali chovatelé až z Klatov nebo Olomouce. 9. setkání chovatelů Severovýchodních Čech mělo nejen největší počet účastníků v historii, ale také přednáška trvala nejdelší dobu – přes tři hodiny včetně dotazů z publika.

A to je už za dveřmi jubilejní 10. setkání chovatelů Severovýchodních Čech, na kterém bude v sobotu 30. října ve Vlčí Habřině přednášet Milan Bartl, známý chovatel papoušků žako.