Jaké to je cestovat po Africe a fotografovat zvířata v období sucha, a naopak v období dešťů, kdy běžný návštěvník ani nevytáhne patu z hotelu? O tom bude vyprávět náš člen Franta Brzák na své nejnovější přednášce „Za zvířaty do Afriky“, která se uskuteční v sobotu 18. února od 17 hodin v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině na Pardubicku (vstupné je dobrovolné). „Fotografie, videa a zážitky z pěti afrických států, které jsem navštívil opakovaně v období sucha i dešťů. Těším se na vás,“ zve fotograf, který na stejném místě přednášel opakovaně v rámci našich setkání chovatelů Severovýchodních Čech. Tentokrát přijede na pozvání místní ZO ČSCH Vlčí Habřina.
Beseda s promítáním fotografií a videí divokých zvířat se bude týkat cest do Keni, Tanzanie, Botswany, Jihoafrické republiky a Tanzanie. František Brzák tam fotografoval velké savce, ale také ptáky včetně papoušků. Jak říká sám fotograf, cesty do Afriky v období dešťů jsou úplně jiné než za sucha. „Proč mokrou Afriku? No určitě je tam minimum turistů, výrazně levnější je i cena, a hlavně třeba v kráteru Ngoro Ngoro můžete vidět i slony v pampeliškách. Samozřejmě pampelišky to nejsou, ale vypadají tak,“ píše Franta Brzák se svém webu, kde pravidelně zveřejňuje fotogalerie z cest a nabízí kalendáře se zvířaty focenými v divoké přírodě.
„V Africe není radno marodit“
„Období dešťů má ale však i svá úskalí, a to jsou hlavně komáři a mouchy tse-tse. V roce 2014 jsem musel dvakrát vyhledat místního lékaře, a to bych nikomu nepřál. První, asi dvoumetrový černoch, za mnou přišel dokonce do mého pokoje, který byl velmi úsporně osvícen, a do žíly mi musel aplikovat velkou injekci z neoznačených lahviček. Nechápu, jak se mohl v tom šeru trefit, protože tím strachem jsem prostě žádné žíly neměl,“ vzpomíná Franta na nepříliš příjemný zážitek z Tanzanie. Hned druhý den ho ale pokousaly blechy tse-tse a nohy i ruce mu začaly modrat a černat. „Ta podivná injekce však nepomohla a ke zlepšení došlo až asi tři týdny po návratu domů,“ posteskl si.
Po těchto útrapách si Franta Brzák sliboval, že do Afriky už nepojede, ale hned další rok tam vyrazil znovu. „To jsme my, fotografové divočiny,“ konstatuje se smíchem. Druhé setkání s místním doktorem v Tanzanii proběhlo podobně jako první. „Našli jsme ho v menším městečku a jeho ordinace vypadala dost nevábně. Když mne prohlédl, řekl, že má zázračnou mast a vybral jednu ze tří druhů, co měl asi na vše. Zaplatil jsem 10 USD a začal se poctivě několikrát denně mazat, no a ono nic. Možná i horší. Z toho plyne ponaučení – v období dešťů do Tanzánie jedině holohlavý. Blechy tse-tese určitě přežívaly v mých vlasech, kolegové fotografové tyto problémy neměli, ale taky neměli vlasy,“ dodává Franta Brzák, který ve Vlčí Habřině nabídne i řadu dalších neuvěřitelných příběhů.
Přihlášky a přednášku přijímá do 15.2.2023 Jiří Mach na tel.: 602 387 889, nebo e-mailu: drobnochov@centrum.cz.