Pozor na ptačí chřipku na Přeloučsku!

Nové ohnisko ptačí chřipky typu H5N1 přenosného na člověka potvrdila Státní veterinární správa v komerčním chovu kachen v Lipolticích u Přelouče v Pardubickém kraji.

Chov patří společnosti Perena, která patří mezi největší komerční chovatele pekingských kachen ve střední Evropě. Stejná společnost měla problémy s ptačí chřipkou již loni, kdy musely být utraceny desítky tisíc kachen z jejích provozoven v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Nejnovější případ v Lipolticích byl potvrzen v neděli 23. ledna. Společnost Perena nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3500 chovaných kachen.

„Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, na místě byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Úřední veterinární lékaři také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru,“ uvedla Státní veterinární správa na svém webu.

Veterinární správa doporučuje všem chovatelům ptáků podávat krmivo a pitnou vodu v uzavřeném zázemí nebo alespoň pod přístřeškem, aby se do krmných misek nemohl dostat trus volně žijících ptáků. Právě jeho prostřednictvím se ptačí chřipka nejčastěji šíří. Nadále také platí zákaz komerčního chovu drůbeže mimo uzavřené prostory. Soukromých malochovatelů se tento zákaz netýká.

Nařízení Krajské veterinárn… by Jan Potůček