Nová EXOTA o chovatelském úspěchu Dany Havelkové

Říjnové číslo časopisu Nová EXOTA přineslo článek naší hospodářky Dany Havelkové o úspěšném odchovu mláděte ary ararauny přirozeným způsobem pod rodiči.

Daně Havelkové se podařilo odchovat ary ararauny po čtyřech letech od pořízení mladého páru těchto ptáků. Papoušci zahnízdili ve věku čtyři a půl roku a ze snůšky tří vajec se vylíhlo jedno mládě, které rodiče postupně vyvedli až na bidlo. Ochočený chovný pár během hnízdění změnil chování a byl vůči chovatelce agresivní, zpočátku jí neumožňoval kontrolu budky. Později se chování ptáků přeci jenom zlepšilo a tolerovali i úklid vnitřní voliéry, byť za ostražitého sledování chovatelky. „Mládě zůstane s rodiči co nejdéle to bude možné. V přírodě vodí rodičovský pár mláďata ještě minimálně rok. I já bych chtěla, aby si tenhle mrňous užil péče rodičů co nejdéle,“ píše Dana v článku otištěném v Nové EXOTĚ.

„V dnešní době, kdy je velká poptávka po ručně dokrmených mláďatech, nedostane spousta párů těchto arů, kteří by přirozený odchov zvládli, příležitost to zkusit. Je to velká škoda, protože se mohou v příštích generacích vytratit u těchto ptáků jejich přirozené instinkty a bude složité vůbec sehnat ptáky odchované pod rodiči,“ uzavírá Dana Havelková. Říjnové vydání Nové EXOTY s jejím článkem o odchovu arů araraun si můžete objednat na webu www.novaexota.eu.