Každý rok se tři týdny po známé celostátní výstavě EXOTIKA na Výstavišti Lysá nad Labem koná výstava Chovatel pořádaná Českým svazem chovatelů (ČSCH). I když je tato akce určená převážně chovatelům králíků, drůbeže, morčat a dalších drobných domácích zvířat, od loňského roku postupně posiluje exotářskou sekci s papoušky a drobnými exotickými ptáky. Letos tato expozice obsadila třetinu haly A2 a kompletně ji připravila a po celou dobu výstavy obstarávala naše ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. A to včetně bodované části, v níž spolu soutěžili výstavní ptáci v několika kategoriích: od zebřiček přes pěnkavovité po barevné andulky a agapornise.
Výstava se konala v pátek a sobotu, kompletní přípravy a stavba voliér s výzdobou ale probíhaly už ve čtvrtek od desáté dopoledne do zhruba druhé odpolední a podílelo se na nich šest Exotářů: předseda organizace Jiří Vojtěch, jednatel Jiří Stejskal a členové Jiří Mach, Ing. Jiří Mach, Jan Holan a Jan Makyňa. Během čtvrtečního odpoledne se také navážela většina ptáků do klecí a voliér, včetně bodované sekce. Tu tvořilo celkem 59 bodovacích klecí a od třetí odpolední vystavené ptáky bodoval posuzovatel Josef Markytán. V zebřičkách zvítězila mramorová šedá od Tomáše Strachoty, v andulkách barevná světle zelená od Marie Foltýnové, v pěnkavovitých přírodní hýl obecný od Jana Makyni a v agapornisech oranžovolící zelený agapornis růžohrdlý od Jiřího Vojtěcha (kompletní výsledky v tabulce níže). Druhé místo v agapornisech obsadil teprve šestiletý (!) chovatel Lukáš Rohlíček.
CV Chovatel – Katalog Exoti… by Jan.Potucek
Od obřích arů po malé stehlíky
Dalších 24 klecí a voliér obsadili nebodovaní ptáci. Největší voliéru o půdorysu 4 x 4 metry zabydlela tři letošní mláďata arů araraun a jedno rovněž letošní mládě ary zeleného od Jana Potůčka, dvoumetrové „kostky“ obsadili arové horští od Jiřího Stejskala, arové červenoramenní od Zdeňka Špalka, kakaduové šalamounští od Františka Rérycha, alexandři malí a alexandři rudohlaví od Jiřího Macha. S posledními jmenovanými byly i čtyři korely chocholaté, z nichž tři se během výstavy podařilo prodat. Alexandři malí, pro změnu v mutaci tyrkys violeta a albino, se nacházeli i v řadě klecí podél stěn pavilonu a vystavil je Jan Holan. V celkem 18 klecích postavených v řadě do písmena „L“ mohli návštěvníci vidět kromě papoušků i několik druhů drobných exotů.
Jan Makyňa vystavil holoubky diamantové, hýly obecné a mexické a stehlíka obecného, Jan Holan rýžovníky šedé. Většinu klecí ovšem zabydleli papoušci. Jiří Mach vystavil papoušky žlutoramenné, neofémy ozdobné, aymary pruhované, rosely žlutolící a papoušíčky vrabčí. Pavel Dobiáš, který se společně s Jiřím Vojtěchem a Jiřím Stejskalem podílel na zajištění dekorací pro výstavu, vystavil papoušky senegalské a pyrury zelenolící v mutaci opalinové. Karel Svoboda přivezl přírodní i mutační kakariki rudočelé a duhové andulky. Ty vystavovala i mimo bodovanou část Marie Foltýnová, stejně jako agapornise růžohrdlé Jiří Vojtěch. Pár rosel penant vystavil Tomáš Strachota a tito ptáci z výstavy putovali k novému majiteli, který si je zamluvil ještě před začátkem akce.
Příští rok s ještě větším prostorem pro exoty
Část bodovaných i nebodovaných ptáků na výstavě bylo prodejných a byl o ně veliký zájem. Prodali se například skoro všichni kakarikové a korely. Exotářská sekce po celé dva dny konání výstavy (Chovatel je pouze dvoudenní, vždy v pátek a v sobotu) přitahovala obrovskou pozornost a sklidila obdiv nejen od návštěvníků, ale také od samotného Výstaviště Lysá nad Labem a vedení ČSCH včetně předsedy ústředního výboru Ondřeje Matouše a předsedy Ústřední odborné komise chovatelů okrasného a exotického ptactva Martina Kabáta. Právě pro Ústřední odbornou komisi zajišťovali Exotáři na místě i informační stánek a poskytli během výstavy řadu rad začínajícím i pokročilým chovatelům. Službu na stánku drželi po oba dny Jiří Stejskal, Jiří Vojtěch a Jiří Mach se synem.
Tým Exotářů ve složení Jiří Stejskal, Jiří Vojtěch, Jan Makyňa, Jan Holan, Tomáš Strachota, Jiří Mach starší a mladší, Lukáš Rohlíček, Jan Potůček a také rodinní příslušníci zajistil sobotní bezproblémovou demontáž dekorací a vybavení klecí a voliér. Během jediné hodiny se podařilo sbalit a odvézt všechny vystavené ptáky a zanechat na výstavišti pouze holé klece a voliéry, které byly zapůjčeny od Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) a které se používají i během výstav EXOTIKA. Pro příští rok má exotářská sekce výstavy Chovatel předběžně přislíben ještě větší prostor v rámci pavilonu A2, takže by jej mohla obsadit z celé poloviny.