Jak dopadl klubový výjezd na Slovensko

UVNITŘ GALERIE – První společný chovatelský výjezd ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy vedl na Slovensko za chovatelem vzácných tukanů, arassariů a papoušků Vratkem Javrem a rovněž na mezinárodní seminář chovatelů papoušků v Kálnici. Vyrazili jsme několika auty v pátek 14. června 2019 směrem na Piešťany, u nichž se nachází Vratkovo chovné zařízení plné unikátních a vzácných opeřenců. I přes úmorné vedro se nám podařilo zhlédnout nádhernou expozici včetně několika evropských unikátů, například největšího počtu tukanů nádherných na starém kontinentu, chovného páru tukanů obrovských či papoušků žlutočelých (Poicephalus flavifrons).

Vratko Javro nás ochotně provedl celým zařízením a ukázal i nově budovanou halu s plánovanými venkovními voliérami. Nafotili jsme si několik druhů arassariů, ale i amazoňany modrolící, žlutokrké a vějířové, kakaduy palmové a havraní, turaka a spousty dalších vzácných exotů. Bylo skvělé vidět chovné zařízení plné zeleně, v níž se ptáci cítili jako doma a chovatel jim v panujícím vedru pouštěl několikrát denně sprchy. Společně s Vratkem Javrem jsme strávili několik hodin a dozvěděli jsme se spoustu chovatelských zajímavostí a postřehů. Reportáž z návštěvy si můžete přečíst na webu Ararauna.cz.

Po návštěvě u Vratka Javra jsme se ubytovali v nedalekém Beckově a hned další den, v sobotu 15. června 2019, jsme navštívili mezinárodní seminář pro chovatele papoušků v sousední Kálnici. Naše organizace zde měla největší zastoupení z České republiky (devět účastníků), celkově se této akce zúčastnilo na 80 chovatelů (podrobnější reportáž zde). Na akci přednášel i český chovatel mutačních neofém modrohlavých a výstavních zebřiček Martin Papač, který s obdobnou přednáškou vystoupil na jarním setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Skaličce u Hradce Králové.

Po celodenním semináři jsme ještě stihli krátce navštívit organizátora této akce Ľuboše Pavlecha a prohlédnout si jeho chov. Poté jsme se v sobotu večer vydali na dlouhou cestu zpět do východních Čech.