Šestnácté setkání chovatelů Severovýchodních Čech pomalu klepe na dveře a s ním i nejnovější přednáška fotografa a cestovatele Franty Brzáka o fotografování divokých zvířat ve Venezuele. Uskuteční se v sobotu 23. září od 16 hodin v hospůdce U Vlčice ve Vlčí Habřině na Pardubicku. Franta Brzák na akci popíše svoji nejnovější cestu do Jižní Ameriky, jak se cestuje v nejnebezpečnější zemi s překrásnou faunou a flórou. Na stovkách fotografií a nesčetném množství videí ukáže, jak se spí pod nejvyšším vodopádem Salto Angel ve Stolových horách, či jak to vypadá v Los Llanos, zvířecím ráji ve „venezuelském Pantanalu“.
Chybět nebudou další záběry z hledání největšího pralesního dravce harpyje v lesích Imataca a dokumentace z týdne stráveného mezi indiány v deltě řeky Orinoko. Na snímcích a videích nebudou jenom papoušci, ale i další divoká zvířata. Například fotografie a videa ze setkání s divokým mravenečníkem, který obvykle bývá silně zablešený a není radno se k němu příliš přibližovat. Nebo ukázka dráždění kajmana brýlatého kusem masa přivázaného na provaze. „Pro člověka není nebezpečný, sám jsem se v podobných řekách i koupal a při maximální délce do tří metrů vypadá na videu docela nebezpečně,“ popisuje Franta Brzák záběry z venezuelského Los Llianos, které zveřejnil na svém profilu na Facebooku.
Do národního parku Canaima po deltu Orinoka
Při svých cestách za divokými zvířaty si fotograf často vyzkouší i věci, s nimiž by se v České republice nesetkal. Ve Venezuele to byla jízda na býkovi bez sedla. Jak to dopadlo, ukáže Franta Brzák rovněž a záběrech během svojí přednášky ve Vlčí Habřině. Co se týká papoušků a dalších exotických ptáklů, mohou se účastníci 16. setkání chovatelů Severovýchodních Čech těšit na záběry divoce hnízdících arů araraun v kmeni zlomené palmy v deltě Orinoka, na tajemné a až pravěce vypadající hoaciny chocholaté, které kvůli jejich potravní specializaci nechová žádná zoologická zahrada na světě a jsou pověstní neskutečným zápachem z tlejícího listí, kterým se živí, na venezuelský poddruh aratingy hnědohrdlého, ary malé, amazónky černotemenné či ary arakangy a rudobřiché v národním parku Canaima.
Franta Brzák navštěvuje Jižní Ameriku pravidelně. Při minulých cestách zavítal opakovaně do Kolumbie, což je země s největším počtem původních druhů ptáků na světě, ale i do Peru, Bolívie a dalších zemí. Fotografoval vzácné papoušky žlutouché i amazónky Fuertesovy, jimž hrozilo vyhynutí, ale díky záchrannému programu a vyvěšování umělých hnízdních budek se jejich populace vzchopily. V Brazílii začátkem letošního roku navštívil nejznámější hnízdiště arů kobaltových v Brazílii. Aktuální přednášku Franty Brzáka v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině budou moci navštívit předem přihlášení zájemci (kontakt v pozvánce výše). Vstupné činí 200 Kč, pro členy ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy 100 Kč.
Úvodní foto: archiv Franty Brzáka