Exotáři mají další tři nové členy a začínají vyrábět držáky na bidla

Už je pomalu stalo tradicí, že takřka na každé členské schůzi přijímáme nové členy. Ne jinak tomu bylo i na posledním letošním setkání, které se konalo v sobotu 3. prosince v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině (před 14. setkáním chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškou Franty Brzáka, co následovala poté). Novými Exotáři se stali Jan Skořepa, Miroslav Šimon a Pavel Dobiáš, přijati byli přítomnými členy jednomyslně. U Jana Skořepy jsme byli na říjnovém výjezdu za našimi členy v Královéhradeckém kraji a Pavel Dobiáš se významně podílel na přípravě exotářské sekce výstavy Chovatel, kterou jsme zajišťovali pro Ústřední odbornou komisi chovatelů okrasného a exotického ptactva (ÚOK CHOEP) při ČSCH.

Začínáme vyrábět nerezové držáky na bidla

Právě výstavu Chovatel a naše angažmá velmi pozitivně hodnotil jak předseda ÚOK CHOEP Martin Kabát, tak předseda Ústředního výkonného výboru ČSCH a zároveň ředitel Výstaviště Lysá nad Labem Ondřej Matouš a předseda KPEP Ladislav Žoha. Na členské schůzi jsme shrnuli, kdo a jak se podílel na přípravách této akce a zpětně jsme také zhodnotili naši letošní účast na výstavě EXOTIKA 2022, která proběhla necelý měsíc před CV Chovatel. Obě akce považujeme za jakousi přípravu na naši vlastní výstavu, kterou bychom chtěli uskutečnit někdy v budoucnu patrně v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích (exotářské výstavy se zde konaly dříve v 80. letech).

Po první zkušenosti s hromadnou objednávkou holandských krmných směsí Slaats budeme s dovozem tohoto krmiva pokračovat i nadále. Problém je ale se stanovením velkoobchodního ceníku, protože ceny komponent se neustále mění. Do budoucna bychom chtěli provádět dovoz s vyšší frekvencí a nabízet tyto osvědčené a kvalitní směsi i nečlenům naší organizace s tím, že pro členy ZO bude cena zvýhodněna. Další praktickou novinkou, kterou začínáme nabízet nejen našim členům, jsou nerezové držáky bidel. Je připravena výroba dvou provedení (do pletiva a na stěnu) ve dvou velikostech. Poprvé jsme je nabízeli na výstavě Chovatel a použily se i ve výstavních klecích. V současné době přijímáme objednávky na leden 2023, první prototypy byly k zakoupení už na této schůzi.

ČIŽP chystá preventivní kontroly, ČSCH nezměnil stanovy

Zdeněk Špalek nás informoval o posledním zasedání komise chovatelů papoušků zoologických zahrad ČR a SR. Letos se mělo konat v Zoo Praha, ale nakonec se akce přesunula do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem kvůli účasti Antonína Vaidla na zahraniční akci. Z každé zoo se zúčastnil většinou kurátor ptáků, každý měl prezentaci chovu a zajímavosti o odchovech. Za soukromé chovatele se účastnil Zdeněk Špalek se synem Igorem a Milena Vaňková, z prodejců krmiv Vojtěch Trhoň, Milan Bartl a za výrobce voliér Jan Barvík. Zástupci České inspekce životního prostředí na této akci informovali o tom, že zřejmě budou dělat namátkové kontroly u soukromých chovatelů, tak je třeba vést chovné knihy se všemi ptáky CITES I a CITES II. Na setkání rovněž zazněla informace, že ve všech zoo v rámci Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA) je zákaz rozmnožování arů vojenských. Z tohoto důvodu patrně nevstoupí do EAZA Papouščí zoo Bošovice a Zoo Zlín – Lešná.

Ve stejnou dobu jako naše prosincová členská schůze probíhala v Praze valná hromada ČSCH, na které se mělo hlasovat o přijetí nových stanov organizace. Návrh obsahoval novou strukturou organizací od ZO přes okresní a krajské organizace v celostátnímu ČSCH. Pokud by tyto změny byly schváleny, Exotáři by spadali pod okresní výbor ČSCH, ten pod krajský výbor ČSCH a ten teprve pod celostátní ČSCH. V návrhu bylo také napsáno, že pokud ZO zanikne, její majetek automaticky přejde pod nadřízenou okresní organizaci. S těmito změnami naše ZO nesouhlasí. Ještě v průběhu naší schůze ale z Prahy dorazila zpráva, že nové stanovy na valné hromadě ČSCH neprošly, takže struktura ČSCH zůstává při starém a naše ZO jako specializovaná organizace nadále spadá pod ÚOK CHOEP.

Zápis z členské schůze si můžete přečíst zde.