Jak se fotí vzácní a v zajetí zcela neznámí papoušci pocházející z hor a pralesů Kolumbie? Právě o tom přijede v sobotu 19. března 2022 přednášet na naše 12. setkání chovatelů Severovýchodních Čech do Vlčí Habřiny na Pardubicku profesionální fotograf divokých zvířat Franta Brzák (nově i člen naší organizace). Spolupracovník řady českých a zahraničních časopisů, včetně proslulého National Geographic, jezdí do Kolumbie pravidelně. Tato jihoamerická země je mezi ornitology známá tím, že v ní žije největší počet ptačích druhů na světě. Franta Brzák tam podnikl několik výprav za vzácnými papoušky žlutouchými, amazónky Fuertesovými a dalšími ohroženými exoty.
Procestoval šest světadílů, navštívil i Galapágy
Při svých cestách využívá kontaktů na místní ochranářské organizace a má tak informace o stavu populací jednotlivých druhů a může se pohybovat po jejich biotopu s dobře informovanými průvodci. Intenzivním cestám po světě se František Brzák věnuje od roku 2005. Pozoruje a fotografuje zvířata zásadně ve volné přírodě. Nejvíce ho však přitahují papoušci, ptáci a veškeré šelmy – hlavně ty velké. Například levharta skvrnitého, krásnou a vzácnou kočkovitou šelmu, během šesti let pozoroval a fotografoval již v šesti zemích. V australské a indonéské divočině pozoroval a fotografoval vzácné černé kakadu. Jeho srdeční záležitostí je ale právě Kolumbie, kde byl loni již počtvrté.
Při svých cestách navštívil Franta Brzák šest světadílů: Asii, Austrálii, Jižní Ameriku, Severní Ameriku i Evropu. Nejvzdálenější expedice ho zavedla až do Západní Papuy nebo také na Galapágy. Zvířata mu učarovala už jako klukovi. Od svých pěti let pravidelně jezdil s rodiči každý víkend na chatu do Českého ráje, který ho uchvátil svými zajímavostmi a kde vlastně začal jeho vztah k přírodě. Veškerý volný čas trávil v lese, s velkým zájmem pozoroval svět kolem sebe. Každou chvíli přinesl domů nějaké zraněné zvíře, od kosa až po káně, ještěrky, králíky, divoké kachny, veverky, apod. Takže se běžně stávalo, že v malém činžovním bytě sedělo na skříni dospělé káně a všichni doma léčili například zlomené křídlo.
Od lásky k zvířatům k profesionálnímu fotografování
Vždy se snažil, aby vyléčená zvířata dostala výcvik pro samostatný život v přírodě. Asi ve 12 letech začal chovat drobné exotické ptactvo a stal se v Mladé Boleslavi předsedou mladých chovatelů. Se zájmem o faunu a flóru začalo postupně i fotografování, jemuž se postupně začal věnovat profesionálně. Přitom nezanevřel ani na chov papoušků, i když se mu věnuje jako mazlíkář coby majitel dvou ochočených velkých arů, s nimiž se věnuje volnému létání. Nechybí na žádném větším srazu vyznavačů volného létání, takže se s ním můžete pravidelně potkat každou první sobotu v srpnu na Papouščím dni na Krásném u Šumperka nebo na pravidelných srazech „volnoletců“ v severních Čechách.
Zájemci o účast na přednášce Franty Brzáka se mohou hlásit do 5. března 2022 předsedovi ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy Jiřímu Vojtěchovi na e-mail C.alba@seznam.cz nebo telefon 603 881 884. Účastnický poplatek 200 Kč pro nečleny a 100 Kč pro členy Exotářů se hradí a místě. Počet míst je omezen, proto je dobré s přihláškami příliš neotálet. Na akci budou platit aktuální vládní opatření proti šíření Covid-19.