Exotáři na Bali (5.): Za vodopády Sekumpul

Dnes jedeme do hor. Je 3. března 2023 a před námi je několik cílů. Začínáme výrobnou čokolády. Krátké seznámení s výrobním postupem a sortimentem v posluchárně, nahlédnutí do výroby, pouze přes sklo a už prohlížíme hotové čokolády v prodejně. Chladící box, který má připravený naše dnešní průvodkyně Marcie, je za chvíli plný k prasknutí.

Další zastávka je na tržnici s ovocem a kořením. Krátké seznámení s tím, co je dobré na co a už to frčí, už se rupie kutálejí. Hlavním tahákem je cibetková káva, která je zde levnější. Ještě že se nemusí chladit.

Na další zastávce nás čeká plovoucí chrám Ulun Danu Beratan. Krásná zahrada, vše udržované, všude čisto. Nutno dodat, že spojení „ všude čisto“, platí na Bali pouze pro chrámy. Ta původní, historická část, je opravdu úchvatná. Komerce však zvítězila a novodobý Disneyland tomu dal korunu.

A hurá do hor, bude příroda. Vodopády Sekumpul padají z výšky 100 m a jsou 3 vedle sebe. Z parkoviště je to kousek pěšky. Celou cestu jdeme z kopce. Na závěr je to ještě 500 schodů dolů. Balijci jsou malého vzrůstu, kdo má 160 cm, je to kus chlapa. Na výšce schodů si ale asi něco dokazují. Některé mají výšku 40 cm. Tak se začíná loudit otázka, jak to bude vypadat cestou zpět? Pod vodopádem hustá mlha osvěžuje i ty, kteří se nevrhají do vody. Chladíme se, jak to jde, ale čas nás zase dohání. Šéfová velí k ústupu. Počítáme schody, nějak to neubývá. Proč jsme se chladili, když z nás zase leje pot? Schody jsou za námi a čeká nás překvapení. U první občerstvovací zastávky nás vyhlížejí místní terénní jezdci na skútrech a nabízejí za mrzký peníz odvoz k autobusu. Kdo by odolal tak lákavé nabídce. Nasedáme a vyrážíme do kopce. Pro čtyřicetikilového řidiče je docela problém udržet motorku na úzké pěšině, když má za sebou stokilového drobečka. Některý úsek musí ti prostorově výraznější vyšlápnout po svých, motorka se v těch úsecích brání a staví se na zadní. Ostatně posuďte sami. Kdo z vás viděl Budhu na motorce?

Za šera se vracíme na hotel. Rychlá večeře a pro 10 statečných den končí. Zítra jdou na sopku vítat nový den. Budíček je v 1,00 hod. Pro ostatní nástup do bazénu, jde se hodnotit dnešní výlet. Krátce po 23 hodině narušuje klid u bazénu jakási blondýna, která bez znalosti jediného slova češtiny, hlučí v cizojazyčtině. Dlouho to nevydrží a po zjištění, že nenalezla posluchače, odchází. Půlnoční klid už narušuje pouze pleskání létajících plastových obalů s obsahem 72 % tekutiny s názvem Aqua.
Zítra máme předepsaný klid na lůžku.