14. seminář pro chovatele papoušků ve slovenské Kálnici

O zkušenostech s chovem a odchovem vzácných afrických papoušků žlutočelých (Poicephalus flavifrons) se v sobotu 15. června 2019 podělí s účastníky tradičního chovatelského semináře v západoslovenské Kálnici chovatel Vratko Javro. Jeho papoušky mohli loni v říjnu spatřit návštěvníci mezinárodní výstavy okrasného ptactva EXOTA Olomouc 2018. Bylo to vůbec poprvé na světě, co se na veřejné výstavě objevil tento ptačí druh. Do Kálnice pravidelně jezdí i východočeští chovatelé, letos by mohli poprvé vyjet koordinovaně pod hlavičkou ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy.

Vratko Javro vystavil na loňské EXOTĚ Olomouc chovný pár papoušků žlutočelých s odchovanými mláďaty, na které se přijeli podívat i zástupci německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), chovného zařízení, v němž se nachází 90 procent populace v přírodě vyhynulých arů škraboškových. Na kálnickém semináři se bude Vratko Javro věnovat situaci papoušků žlutočelých v přírodě i v chovech v zajetí, kde patří mezi opravdové papouščí unikáty. Půjde však jen o jednu z šesti plánovaných přednášek. Akci po desáté hodině dopoledne zahájí přednáška slovenského chovatele Ľubomíra Baniariho o chovu nominátní – mexické – formy amazoňana žlutolícího.

Chovatelský matador Milan Vávra v Kálnici shrne dopady novely zákona č. 15/2005 a vyhlášky 110 platné od 1. ledna letošního roku na slovenské chovatele. Tyto legislativní změny se dotýkají značení papoušků CITES I a II, povinných záznamů a jejich uchovávání. Ruší například povinnou účast zástupce okresního úřadu u kroužkování nebo čipování mláďat u druhů CITES I, ale naopak zavádí přísnější pravidla u chovu druhů spadajících pod CITES II. Výstavním chovatelským trendům u barevných mutací papoušků a drobných exotů se bude v Kálnici věnovat Martin Papač, chovatel mutačních neofém modrohlavých, který byl hlavním hostem nedávného setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Skaličce u Hradce Králové.

Veterinární téma tentokrát v Kálnici zajistí MVDr. Juraj Šimunek, který se zaměří na virózy papoušků a mýty a fakta, která je provází. V samém závěru kálnického semináře vystoupí student Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Pavol Kováčik s prezentací na téma problematiky chovu papoušků kakadu. 14. ročník mezinárodního semináře chovatelů papoušků v Kálnici pořádá Základní organizace Slovenského svazu chovatelů v Kálnici a Klub chovatelů papoušků Slovenska v Kulturním domě v Kálnici u Nového Mesta nad Váhem. Účastnický poplatek 25 euro zahrnuje i oběd, večeři a drobné občerstvení během semináře. Uhradit ho lze předem poštovní poukázkou na adresu: Viera Snopková, 916 37 Kálnica 302, Slovensko anebo na místě při prezenci.

Zájemci o účast na chovatelském semináři v Kálnici se mohou hlásit do 9. června 2019 hlavnímu organizátorovi akce Ľuboši Pavlechovi na adrese 916 37 Kálnica 37, Slovensko, případně e-mailem na lubo.pavlech@gmail.com či na telefon +421 903 042 751. Pro zájemce je možné na místě zajistit nocleh. Na akci se očekává bohatá účast chovatelů z České republiky. Zájemci z východních Čech se mohou hlásit Janu Potůčkovijan.potucek@ararauna.cz, mobil 606 222 928 – kvůli koordinaci cesty na Slovensko.