Ptačí chřipka řádí na Chrudimsku

Po roce se do východních Čech bohužel opět vrátila ptačí chřipka. Státní veterinární správa potvrdila nákazu u uhynulé drůbeže v malochovu v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku.

V letošním roce jde již o třetí potvrzené ohnisko ptačí chřipky v chovech drůbeže v České republice. První bylo ve Dlouhé Lhotě u Tábora v Jihočeském kraji, druhé v Podolí u Jankova na Benešovsku ve Středočeském kraji. V jižních Čechách se ptačí chřipka potvrdila také na třech lokalitách u uhynulých divokých vodních ptáků. Státní veterinární správa v této souvislosti apeluje na chovatele všech druhů ptáků, aby podávali krmivo a pitnou vodu v krytém zázemí nebo alespoň pod přístřeškem, kde ho nebude moci kontaminovat trus volně žijících ptáků. Zamezit se má také kontakt chovaných ptáků s divokými kachnami, labutěmi a dalšími vodními ptáky.

Ptačí chřipka typu H5N8 není přenosná na člověka, ale je silně nakažlivá především pro drůbež a okrasné vodní ptáky. Určité riziko přenosu je také u dalších druhů ptáků, včetně exotů. V postižených regionech se proto doporučuje instalovat před vchodem do chovných zařízení dezinfekční rohože, aby se nákaza do chovu nedostala s trusem divokých ptáků na podrážce bot chovatelů a ošetřovatelů.

Aktuální informace o výskytu ptačí chřipky v České republice zveřejňuje na svém webu Státní veterinární správa ČR.