Moravský výjezd za chovateli dopadl skvěle

UVNITŘ FOTOGALERIE – Během srpna jsme vyrazili na druhý klubový výjezd, který tentokrát směřoval na jižní Moravu. Domluvili jsme návštěvu Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích, poté jsme se stavovali u chovatele Lumíra Horňanského v Sobotovicích, prohlédli si krásnou výstavu exotického ptactva v Hrotovicích a navštívili chovatele Jiřího Šustra v Biskoupkách u Ivančic a MVDr. Víta Kučerňáka ve Stropešíně. Výprava byla opět dvoudenní a absolvovali jsme ji ve 12 lidech v sobotu 10. a neděli 11. srpna 2019 s přespáním v penzionu U Floriána v Hrotovicích.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Sraz jsme měli v sobotu 10. srpna okolo desáté dopoledne v Bošovicích u vchodu do Papouščí zoologické zahrady, kde nás již čekali majitelé zoo Hana Škrháková Pádková a Vlastimil Škrhák. Zevrubná prohlídka zahrady nám zabrala přes čtyři hodiny. Nahlédli jsme i do zázemí a na pozemky, kam se bude zoo v budoucnu dále rozšiřovat, protože – jak nám prozradil Vlastimil Škrhák – současné expozice tvoří jen čtvrtinu plánované rozlohy zoo. Asi nejvíce času jsme strávili u voliér se skupinou kognů smaragdových, které se letos v zoo podařilo poprvé odchovat, a to rovnou od dvou ze tří párů. Nahlédli jsme také do útrob důmyslného chovného zařízení pro papoušíčky. Bošovická zoo díky spolupráci s česko-slovenským Forpus klubem vlastní (až na jeden druh) kompletní kolekci všech papoušíčků a většinu druhů již rozmnožila. Rozšiřuje také kolekci agapornisů, takže se nesoustředí výhradně na velké papoušky a jihoamerické druhy, i když těch má zatím nejvíce. Momentálně lze v Bošovicích spatřit 51 druhů papoušků ve stovce voliér a my smekáme klobouk před tím, jak vkusně a prakticky jsou všechny expozice udělané! (podrobnější reportáž na webu Ararauna.cz)

Lumír Horňanský

Z Bošovic jsme se značným zpožděním přejeli do Sobotovic u Brna, kde jsme navštívili chovatele Lumíra Horňanského. Někdejší specialista na velké druhy arů se přeorientoval na černé kakaduy, trichy orlí a v posledních letech se věnuje amazoňanům modročelým žluté linie. U Lumíra Horňanského nás zaujali především kakaduové havraní, zejména pak mutační jedinci se světle šedý zbarvením (dilute). Viděli jsme ale také kogny dlouhozobé, které chovatel plánuje doplnit dalším párem a chovat ve skupině, podobně jako bošovická zoo příbuzné kogny smaragdové. Z arů si Lumír Horňanský ponechal již jen ary horské, z amazoňanů chová ještě amazoňany modrobradé a vějířové, dále pak amazónky modrohlavé poddruhy reichenovi, amazónky bělobřiché a aratingy žluté. Ze Sobotovic jsme neodjížděli s prázdnou, Jan Potůček si od Lumíra Horňanského koupil chovného samce ary horského, který v jeho chovu nahradí samce ulétlého začátkem července. (podrobnější reportáž na webu Ararauna.cz)

Výstava exotického ptactva Hrotovice

Do Hrotovic jsme sice dorazili ještě v sobotu 10. srpna navečer, ale až po zavírací hodině tamní výstavy, takže jsme se na ni dostali až následující den dopoledne. Hrotovičtí nezklamali a opět překvapili něčím unikátním, konkrétně pak kakaduem filipínským, kterého zatím nikdo v České republice veřejně nevystavil (pokud nepočítáme plzeňskou zoologickou zahradu). Rovněž kolekce 13 druhů loriů včetně vzácných loriů čárkovaných a kardinálských, ale také loriů límcových, mošusových či olivových byla velmi unikátní. Všechny druhy na výstavu dodal specialista na chov loriů Jiří Šustr, kterého jsme později téhož dne navštívili přímo u něj doma. Na své si v Hrotovicích přišli i chovatelé afrických papoušků, zejména pak rodu Poicephalus a alexandrů, ale také milovníci australských papoušků či amazoňanů a amazónků. Společně s pořadateli jsme poseděli v jejich klubové místnosti a zjišťovali zákulisí příprav a pořádání takových úspěšných výstav. (podrobnější reportáž na webu Ararauna.cz)

Vít Kučerňák

Hned z výstavy jsme zajeli do blízkého Stropešína na návštěvu u předsedy ZO ČSCH Hrotovice a místního veterináře MVDr. Víta Kučerňáka. Ten se specializuje na chov jihoamerických a australských papoušků, zejména pak větších a středních druhů. Hned zpočátku nás zaujal jeho pár arů hyacintových, který si nás zvědavě prohlížel a přiletěl si nás omrknout z naprosté blízkosti. Vtipný byl i ochočený a mluvící kakadu molucký a kontaktní pár arů červenouchých. Kromě samotného chovného zařízení jsme si prohlédli i veterinární ordinaci, v níž se vyjímala řada vycpaných papoušků. Nešlo o pacienty Víta Kučerňáka, ale ptáky, které mu chovatelé dovezli na pitvu a známý mu je vypreparoval. Mezi vycpaninami se vyjímal amazonek růžovolící, kterého už dnes v České republice nikdo nechová. (podrobnější reportáž na webu Ararauna.cz)

Jiří Šustr

Další zastávku jsme měli u zmiňovaného „loriáře“ Jiřího Šustra v Biskoupkách u Ivančic. Prohlédli jsme si jeho nové voliéry s řadou vzácných loriů i aktuálně odchovávaná mláďata. Zhruba polovina voliér byla prázdná, protože až na jeden druh všechny papoušky Jiří Šustr zapůjčil na hrotovickou výstavu. Nahlédnout jsme mohli i do dokrmovací místnosti a přípravny krmiva pro lorie a viděli jsme i spoustu nových hnízdních budek připravených na další chovnou sezónu. Jiří Šustr pravidelně vystavuje nejen v Hrotovicích, ale i na EXOTĚ Olomouc, kde bude možné jeho lorie spatřit již příští rok na podzim. Po krátké zastávce v Hrotovicích jsme se v neděli odpoledne vydali na cestu domů do východních Čech.